כיצד ניתן לבטל רטרואקטיבית חובות לרשם החברות - Mor & Gold

ראשית, מעט הסבר: מהו ביטול רטרואקטיבי של חובות ברשם החברות?
כל חברה הרשומה ברשם החברות, מחויבת ע"פ חוק בתשלום אגרה שנתית, הגשת דוחות למיניהם ועוד. במקרה וחברה לא משלמת את האגרה, היא מצויה במצב של חוב. בד"כ המצב הזה קורה כשחברה לא פעילה ולכן בעליה בוחרים לדחות או לא לשלם כלל את האגרות. המצב הזה לא מומלץ כמובן מבחינות רבות, אולם במאמר הבא נעסוק בפרט באפשרות ביטול רטרואקטיבי של החובות שהצטברו ברשם החברות.

• שאלת השאלות: האם ניתן לבטל את החובות לחלוטין?
ראשית, כשאכן קיים חוב והחברה לא פעילה, ניתן לבטל את החובות שהצטברו בשנים שבהן החברה לא הייתה פעילה וזאת על ידי הגשת כמה מסמכים: אישור על סגירת התיק במע"מ, אישור על סגירת התיק במס הכנסה ואישור מרואה החשבון שהחברה אכן לא הייתה פעילה בזמן הנתון (לעיתים יספיק רק אישור מרואה החשבון, אבל לא היינו סומכים על זה). כל זאת נכון לחברה שאינה רשומה כ"מחוקה" ברשם החברות.
במקרה והחברה מעוניינת לפתוח בהליך של פירוק, חשוב לדעת שע"פ החוק הישראלי, אותה חברה פטורה מתשלום האגרה השנתית, וזאת רק במידה שהוגשה בקשת פירוק מסודרת לרשם החברות. אולם נציין שוב, זה נכון רק במקרה שהחברה לא פעילה.

• רגע, אז אם החברה שלי לא פעילה, אוכל לא לשלם את האגרה (עד להגשת הבקשה לפטור)?
לא! בהנחה שרשם החברות תמיד יאשר את בקשות הפטור (מה שלא בהכרח יקרה), מדוע לצבור חובות סתם? יש להבין כי החל משנת 2010, הורחבו הסמכויות של רשם החברות לפעול נגד חברות שלא שילמו את האגרה ע"י הטלת סנקציות שונות, בין היתר גם על בעלי החברה עצמה. לכן, מומלץ מאוד לא לסמוך על הפטור הרטרואקטיבי ולשלם את האגרות בזמן. לחלופין, מומלץ מאוד להתחיל בהליך פירוק חברה מרצון, אם אכן מדובר בחברה לא-פעילה במשך זמן ממושך, וזאת כדי לחסוך לעצמכם הרבה כאב ראש בעתיד הנוגע הן לתחום הכלכלי והן לתחום המנהלי.

• ומה יקרה אם שילמתי את האגרה, אך החברה שלי אכן לא פעילה?
הפטור, כשמו כן הוא, איננו החזר, כלומר – ניתן לקבל פטור רק במקרה של חוב לרשם החברות. במידה והאגרות כבר שולמו והוסדרו, לא ניתן לקבל עליהן החזר רטרואקטיבי (אלא אם כן שילמתם סכום לא נכון, שילמתם סכום כפול וכד').

לסיכום, אנו מקווים שהצלחנו להבהיר לכם מדוע מחד, אי-תשלום אגרות איננו משתלם משום בחינה ומאידך, תשלום אגרות במקרה של חברה לא-פעילה גם כן לא מומלץ. עם זאת, אם ברשותכם חברה לא פעילה וכבר הספקת לצבור חובות ברשם החברות, גשו בהקדם האפשרי לאנשי מקצוע מיומנים שילוו אתכם בהליך קבלת הפטור הרטרואקטיבי בקלות ובמהירות!

שתפו

נגישות
צרו קשר
close slider

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם

ניתן לפנות אלינו בווטסאפ עם הפנייה למספר: 0507775908
גלילה לראש העמוד